Rys historyczny Ględowo
Dokument lokacyjny wieś „Glandov - Lichtenhagen" otrzymała w 1376 r. od komtura człuchowskiego Henryka von Grobitza, nadającego zasadźcy 66 włók ziemi. Chłopi mieli przez 3 dni w roku pracować przy budowie zamku człuchowskiego.
Z lustracji z 1565 roku wynika, że we wsi był kościół zbudowany z kamienia i cegły, którego wieża przetrwała do dnia dzisiejszego. Pleban miał 4 włóki, chłopi gospodarzyli na 34 włókach czynszowych, sołeckich włók było 6 oraz 16 włók w zarośli borowej.
W okresie reformacji w 1570 roku kościół przejęli protestanci, którzy mieli oparcie w sąsiednich Chojnicach, gdzie mieszczanie przyjęli wyznanie Marcina Lutra. Również w Człuchowie starostowie Latalscy popierali protestantów.
W 1617 roku kościół odzyskali katolicy -jednak Ględowo przestało być parafią a stało się filią Człuchowa.
W XVIII w. do ocalałej wieży kamiennej dobudowano nową nawę z cegły, a powyżej jednego metra mur pruski.
Po II wojnie światowej wieś zasiedlili nowi osadnicy reaktywowano działalność szkoły, gdzie przez wiele lat uczyli Państwo Myczkowscy. Kowalem we wsi w tym okresie był Pan Józef Urban - budynek kuźni stoi do dnia dzisiejszego.
Wieś w latach 60-tych zaczęła się rozwijać powstała rolnicza spółdzielnia produkcyjna. Wieś otrzymała wodociągi, a w 1997 r. została stelefonizowana.
W 1959 roku został wyremontowany i wyświęcony kościół pod wezwaniem Nawiedzenia N.M.P. , a w 1989 roku został włączony do nowo powstałej parafii w Dębnicy. W ostatnich latach kościół otrzymał nowe pokrycie dachu i nową elewację. Z obecnego wystroju kościoła na uwagę zasługują: barokowa chrzcielnica, oraz ołtarz z XVIII w. z obrazem z 1888 r. będący kopią słynnej Madonny Sekstyńskiej Rafaela.